niedziela, 2 listopada 2008

Wersja testowa 1.6.0.5 Beta - krok do przodu

Wpis ten został zainspirowany uwagami oddanego testera programu Bibliotekarz.NET.

Chciałbym w kilku krótkich słowach, przedstawić co tak naprawdę nowego się pojawiło i jak należy do tego "czegoś" podejść.

Po pierwsze - primo :) - wersja została już uaktualniona i zostały poprawione dwa błędy:
- brak danych w wydrukach kart katalogowych,
- podpowiadanie ukd podczas edycji istniejącego woluminu.

Po drugie - primo :)) - w nowej wersji najważniejszymi elementami jakie się pojawiły są:
- słownik UKD,
- skontrum,
- wyszukiwanie opisów w KARO,
- drukowanie listy kart katalogowych.

Po trzecie - primo :)) - jak należy ugryźć te nowości.

Słownik UKD:

Aktualnie program generuje przykładowy słownik, który może wam użytkownikom odpowiadać, albo i nie. Jeżeli wam nie odpowiada, nie musicie z niego aktualnie korzystać. O samym UKD można by pisać prace magisterskie, a zrobienie dobrego systemu komputerowego dla UKD, to wyzwanie samo w sobie. Każdy użytkownik stosuje swoje oznaczenia. Jedni uproszczone UKD, inni UKD dla bibliotek szkolnych, inni jeszcze coś tam sobie modyfikują. Wszystkich nie sposób zadowolić. Więc albo tworzymy wielkiego "potfora", który da się dopasować do wszystkich, albo zostawiamy proste narzędzie, które z odrobiną samozaparcia zacznie działać "prawie" jak w bajce. Ja zdecydowałem się na drugie rozwiązanie, w wyniku czego otrzymaliśmy aktualny mechanizm. Na szczęście nie jest on ostatecznym rozwiązaniem. W niedalekiej przyszłości (albo dalekiej, kto to wie), pojawi się dodatkowe narzędzie, które pozwoli użytkownikowi wprowadzić własny słownik UKD. Jeśli, ktoś ma dostęp do wielkich tablic UKD i pragnie mieć je w programie, będzie mógł poświecić 100h swojego cennego życia na wklepanie tego do komputera, aby następnie się nimi cieszyć. No to chyba tyle, na ten temat.

Skontrum:

Pominę fakt, że zapomniałem dodać raportu podsumowującego skontrum. Będzie to pierwsza rzecz jaką dodam :). Niemniej, jak zwykle wykazałem się ignorancją w stosunku do wspaniałych mechanizmów i przepisów bibliotecznych i ze szczególną dla mnie "gracją" poszedłem na skróty. Oczywiście zrobiłem to z pełną premedytacją. W wyniku tego:
- nie istnieje coś takiego jak skontrum ciągłe w programie. Może się mylę, ale ciągłe przeprowadza się w duuużych bibliotekach, gdzie działają duuuże systemy.
- podczas skontrum nie ma blokady wypożyczania zasobów biblioteki. No cóż, chyba jak ktoś robi skontrum, to nie wypożycza. A jak to robi, to robi to na własną odpowiedzialność, więc po co mam mu blokować pracę?
- skontrum przeprowadzane jest na całym księgozbiorze. Bo tak było łatwiej :)

Wyszukiwanie opisów w KARO:
Tu nie ma co dużo opisywać. W momencie nieudanego wyszukiwania automatycznego, program umożliwia wklejenie opisu woluminu ze strony KARO. Mam nadzieje, że każdy bez problemu odgadnie jak to się robi. W końcu najwięcej satysfakcji mamy wtedy, gdy do czegoś dochodzimy sami.

Drukowanie listy kart katalogowych:
O to prosiło kilku użytkowników, więc nareszcie się doczekali :).

Innych mniejszych elementów nie opisuje, bo nawet sam nie pamiętam, co się pojawiło.

Dla tych co pobrali wczoraj wersję, polecam zrobienie tego ponownie, gdyż pod podanym linkiem znajduje się kolejna wersja programu.
Pobierz

4 komentarze:

 1. A ja mam pytanie: czy przy pomocy tego programu można obsługiwać dwie bazy? tzn. np. biblioteczkę domową i taką w pracy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy jest/będzie możliwość uruchomienia programu w Windows Vista x64? Obecnie wyświetla się błąd "microsoft.jet.oledb.4.0".

  OdpowiedzUsuń
 3. Program może obsługiwać dowolną liczbę baz. W menu Plik można zamykać i otwierać bazy. Aby utworzyć pustą bazę należy posłużyć się odpowiednim programem znajdującym się w zestawie z konwerterem lub (co jest łatwiejsze). Skopiować plik mqs.mdb pochodzący z nowej instalacji programu, zmienić mu nazwę np na: biblioteka_domowa.mdb i korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sprawa systemów x64.

  Niestety nie posiadam maszyny 64bitowej, ani takiego systemu. Z tego powodu nie mam możliwości zdiagnozowania problemu, a co za tym idzie, program aktualnie nie działa pod takim systemem i nie potrafię podać terminu wprowadzenia poprawki. Może za rok będę zmieniał komputer i wysupłam pieniądze na nowy system :-|

  OdpowiedzUsuń