piątek, 11 grudnia 2009

Wyzwania użytkowników - część 4

Pytanie:
W jaki sposób usuwa się czytelnika z bazy ?

Odpowiedź:
Użytkownik, który nigdy nie wypożyczył żadnej książki może być usunięty poprzez wejście w edycję użytkowników i kliknięcie przycisku Usuń. Użytkownik / czytelnik, który ma na swoim koncie wypożyczenia nie może być usunięty, gdyż pociągałoby to za sobą potrzebę usunięcia jego historii wypożyczeń, co w ostateczności spowodowałoby zmianę statystyk biblioteki w przeszłości. Takie zachowanie systemu jest niedopuszczalne. Zatem pozostaje opcja zablokowania użytkownika / czytelnika (opcja Aktywny), co spowoduje (a przynajmniej powinno), że użytkownik nie będzie brany pod uwagę w wielu aspektach aplikacji.

5 komentarzy:

 1. Jest jeden maleńki problem. Każdy czytelnik ma prawo wypisać się z biblioteki i zażądać usnięcia swoich danych osobowych (czyli pesel, nazwisko, adres i t.p.). I zgodnie z wiadomą Ustawą, administrator biblioteki musi to zrobić. Obecnie można to zrobić tylko ręcznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale dlaczego nie można usunąć czytelnika, który nigdy nic nie wypożyczył?

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy użytkownik ma prawo poprosić o usunięcie swoich danych i można to zrobić ręcznie jak zauważyłeś. Doleje oliwy do ognia i powiem tak: pamiętajcie, że dane przechowujecie też w kopiach zapasowych, z których też powinniście usunąć dane czytelnika. GIODO również nakłada na biblioteki obowiązek zgłaszania zbiorów danych. Oczywiście ustawa nie dotyczy zbiorów prywatnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co zaś tyczy się użytkowników, którzy nigdy nic nie wypożyczyli to powinno dać się ich usunąć. Jeśli tak nie jest, to proszę zgłosić błąd drogą emailową.

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdyby tak dodać jeden przycisk z napisem "usuń dane osobowe czytelnika", to byłoby lekko, łatwo, miło i przyjemnie. Człek by zaoszczędził peręnaście klików na głowę :-)

  OdpowiedzUsuń