niedziela, 6 stycznia 2008

Pytania (UQ 1)

1. Dlaczego nie można kasować książek oraz czytelników.

No cóż. Program Bibliotekarz .NET ma za zadanie odzwierciedlać rzeczywistość, a nie czarodziejskie moce drzemiące w komputerach. W rzeczywistym świecie nie można skasować książki, ani czytelnika (no, teoretycznie można skasować czytelnika, ale za to grozi kilka lat więzienia). Dlatego też, pomimo że komputery umożliwiają takie operacje, ich wykonanie budzi spore emocje moralne.

Przykład:
W bibliotece mamy czytelnika, który w latach 2005-2007 wypożyczył 400 książek.
Pod koniec roku tworzymy statystykę wypożyczeń i otrzymujemy łączną sumę wypożyczeń w bibliotece = 10 tyś. Na początku roku kasujemy naszego czytelnika i generujemy ponownie raport. Okazuje się, że liczba wypożyczeń w ubiegłych latach wynosi 9600 !


Właśnie zmieniliśmy historię. Nie wspominając już o zmianach w historii wypożyczeń poszczególnych książek.

Cóż, jeśli ktoś chce prowadzić "kreatywne bibliotekarstwo", to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ręcznie usunął odpowiednie wpisy w bazie danych. Niemniej, ja do tego ręki nie przyłożę.

Na koniec dobra wiadomość. Jeśli zdarzy wam się, wprowadzić jakąś publikację błędnie lub wprowadzić błędnie czytelnika, dopóty dopóki, książka nie jest ani razu wypożyczona, a czytelnik nie wypożyczył ani jednej książki, istnieje możliwość usunięcia ich z bazy.


Co zaś zrobić z książkami / czytelnikami, których nie chcemy już obsługiwać w bibliotece?
Książce należy ustawić status: Wycofana, a czytelnikowi zmienić status na Nieaktywny.

2 komentarze:

  1. WItam. Kiedy zostanie wydana nowa wersja Bibliotekarza.Net ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudno powiedzieć kiedy pojawi się nowa wersja. Ostatnio nie było czasu na program (święta, sylwester, wyjazd służbowy). Niemniej mam zamiar "coś" wypuścić w lutym.

    Dziś dodałem słownik UKD oraz informację o wartości księgozbioru w zakładce Statystyki liczbowe.

    OdpowiedzUsuń